Na zebrania z rodzicami wejdzie przeszkolony informatyk. Sprawdzi, czy matki i ojcowie wiedzą, co ich dzieci robią w sieci. I nauczy, jak zadbać, by były w internecie bezpieczne.
Szkolenia o bezpieczeństwie w sieci organizuje Caritas, który dotąd kojarzony był przede wszystkim z pomocą bezdomnym, ubogim czy zaniedbanym dzieciom. – To nowość w profilu naszej działalności – przyznaje Marek Kamiński, regionalny koordynator programu „Rodzina w sieci”.
– Ale uznaliśmy, że na tym polu też jest dużo do zrobienia. O przemocy w sieci czy pornografii mówi się dużo, ale już o bezpieczeństwie korzystających z portali społecznościowych czy komunikatorów – nie. A przecież dla dziecka, które udostępnia swoje dane i zdjęcia obcym osobom, taka zabawa może skończyć się tragedią. Szkoły stosują odpowiednie zabezpieczenia, ale w domach wiedza o takim ryzyku nie jest powszechna. Co drugi rodzic nie zna zagrożeń wynikających z korzystania z internetu.
Dlatego Caritas naszej diecezji bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Rodzina w sieci”. Jego głównym celem jest edukacja rodziców i nauczycieli. Trenerem będzie zawodowy informatyk. Wkrótce przejdzie szkolenie organizowane przez Panda Security, firmę, która jest technologicznym partnerem akcji.
Gdy zdobędzie już fachową wiedzę, rozpocznie pilotaż akcji. Na początek odwiedzi dziesięć szkół w diecezji (będzie wśród nich jedno bydgoskie gimnazjum). Wejdzie na zebrania z rodzicami i urządzi dla nich 20-minutową pogadankę o bezpieczeństwie w sieci. Zostawi im broszurki na ten temat. Przeszkoli też nauczycieli, wychowawców, katechetów, by ci później swobodnie podejmowali tę problematykę na lekcjach.
– Jeśli pilotaż się powiedzie, wystartujemy na ostro – mówi Kamiński. – Docelowo chcemy odwiedzić wszystkie podstawówki i gimnazja w diecezji bydgoskiej. Na razie trudno oszacować, kiedy projekt zakończymy. Pewne jest, że potrwa kilka lat.
Program wystartuje jeszcze jesienią. Akcja organizowana jest pod patronatem MEN, we współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje, od lat związaną z problematyką bezpieczeństwa w sieci.