Zbliża się długi majowy weekend. Jak co roku ruszymy na rodzinny wypoczynek. Pogoda będzie sprzyjała także spacerom i wycieczkom rowerowym. Przeczytaj, na co należy zwrócić uwagę, żeby miło i bezpiecznie spędzić majówkę.
Jeździj zgodnie z przepisami ruchu drogowego – wzmożone kontrole na drogach skutecznie mogą zepsuć nastrój już na początku naszej wyprawy. Takie zachowanie sprawi również, że bezpiecznie dotrzesz do celu, wszak statystyki dowodzą, że najczęściej do wypadków dochodzi podczas brawurowej jazdy.
Przypominamy także o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci w fotelikach.
Na bezpieczeństwo duży wpływ ma również nasza postawa wobec innych uczestników ruchu drogowego – przestrzegajmy przepisów, bądźmy kulturalni, ułatwiajmy innym poruszanie się po drogach, dostrzegajmy innych kierujących i pieszych. Te kilka bardzo prostych zasad pozwoli nam wszystkim bezpiecznie wrócić do domu, a w czasie podróży uniknąć niepotrzebnych nerwów.
Podczas ubiegłorocznego długiego weekendu majowego (30 kwietnia – 4 maja) nad bezpieczeństwem czuwało łącznie 1965 policjantów (w tym 793 z pionu ruchu drogowego) oraz 122 funkcjonariuszy innych służb (m.in.: Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Inspekcji Transportu Drogowego). W tym czasie doszło do 25 wypadków drogowych, w których zginęły 4 osoby, a 32 zostały ranne. Zgłoszono również 223 kolizje drogowe.
Mieszkanie
Wyjeżdżając, sprawdź, czy pozamykane są wszystkie okna, drzwi od piwnicy, garażu, czy wyłączone są odbiorniki prądu, a kurki gazowe i wodne zamknięte. Poproś osobę zaufaną, zeby w czasie Twojej nieobecności doglądała Twoje mieszkanie.
Samochód
Auto należy zabezpieczać w każdej sytuacji, nie tylko kiedy zostawiasz je pod domem. Pamiętaj, by nie zostawić w samochodzie dowodu rejestracyjnego, nawet na chwilę nie zostawiaj kluczyków w stacyjce, jeżeli masz alarm, nie zapomnij go włączyć – pamiętaj, że każda nieuzasadniona niedyspozycja systemu zabezpieczenia może być sygnałem, że złodziej zainteresował się samochodem i spłoszony nie zdołał go ukraść.
W podróży
Unikaj tzw. sztucznego tłoku – jest to jedna z metod kieszonkowców; działają oni często w grupie, najczęściej nie mają przy sobie bagażu, ale trzymają w rękach np. reklamówkę czy mają przewieszony przez rękę płaszcz. Nie korzystajmy z pomocy obcych osób, którzy oferują, że wniosą nam bagaż np. do pociągu czy zaniosą go do taksówki. Nie spuszczajmy z oka swojego bagażu, a wychodząc np. z przedziału zabierajmy bagaż z wartościowym rzeczami, pieniędzmi, dokumentami, starajmy się siadać w towarzystwie, ale unikać osób podejrzanie wyglądających, nietrzeźwych itp. Nie bierzmy jedzenia i napojów od nieznajomych współpasażerów – mogą zawierać środki usypiające. Pieniądze lokujmy w kilku miejscach, nie trzymajmy biletu w portfelu czy dokumentach, by w razie kontroli nie wskazywać innym miejsca ich przechowywania. Starajmy się nie zasnąć podczas podróży
Na drodze
Wybierając się w drogę samochodem powinniśmy pamiętać o odpowiedniej organizacji wyjazdu. Zaplanujmy go odpowiednio wcześniej tak, aby wyeliminować pośpiech. Lepiej nie umawiać się, zwłaszcza kiedy jedziemy daleko, na konkretną godzinę, bo to zazwyczaj prowadzi do szybkiej i niebezpiecznej jazdy. Należy pamiętać o mogących się zmienić warunkach drogowych podczas jazdy i konieczności zwolnienia, co może wydłużyć nasz czas przejazdu. Jeśli się spóźniamy, zawsze lepiej zadzwonić (ale nie w trakcie jazdy!) i powiedzieć, że będziemy trochę później, niż przyciskać pedał gazu. Jeśli czeka nas trasa nieznana lub taka, którą dawno nie jechaliśmy, warto przed wyjazdem sięgnąć po mapę – unikniemy uciążliwych pomyłek i nieplanowanych objazdów. Warto pomyśleć o prawidłowym umieszczeniu podręcznego bagażu – nie może on ograniczać widoczności drogi, ani stanowić zagrożenia w momencie gwałtownego hamowania.
Mamy nadzieję, że ten weekend będzie bezpieczniejszy niż w zeszłym roku. Życzymy wszystkim dużo spokoju i odpoczynku.
źródło: nasygnale.pl