Wyjazd dziecka na zimowisko to niesamowita radość dla samego zainteresowanego, natomiast dla rodziców wiąże się ten czas ze stresem. Specjalnie dla dorosłych zamieszczamy porady o czym należy pamiętać, wysyłając dziecko na zimowisko.
Autokar, przed wyruszeniem w trasę powinien zostać dokładnie sprawdzony przez Policję. Na co policjanci zwracają uwagę?
- Stan trzeźwości kierowców autobusów.
- Stan techniczny pojazdów.
- Braki w wyposażeniu – w tym, także urządzeń samoczynnie rejestrujących prędkość przejazdu, czas jazdy oraz postoju.
- Prawidłowość oświetlenia pojazdów.
- Dobór bezpiecznych miejsc postoju w czasie podróży.
- Dostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze.
- Posiadanie obowiązujących urządzeń gaśniczych.
RADY DLA RODZICÓW – autokary, autokary…
- Przed wyjazdem dziecka autokarem na ferie należy sprawdź, kto i gdzie organizuje jego wyjazd i pobyt.
- Ustal, czy wychowawcy i opiekunowie mają odpowiednie kwalifikacje. Dowiedz się, jaki jest program pobytu i czy jest on zgodny z oczekiwaniami Twoimi i Twojego dziecka.
- Przed wyjazdem dziecka autobusem, poproś o skontrolowanie pojazdu i jego kierowcy przez policjantów ruchu drogowego. Najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem, osobiście lub telefonicznie skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji. Policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wymagane dokumenty.
- Dla pełniejszego bezpieczeństwa dobrze jest w umowie wynajmu autokaru zawrzeć klauzulę, aby w autobusie było dwóch kierowców, a autobus był poddany dodatkowym badaniom technicznym.
- Nad właściwym przebiegiem podróży powinni czuwać opiekunowie wycieczki. W przypadku wycieczek autokarowych z reguły jeden opiekun przypada na 15 osób. Miejsce przy drzwiach autobusu muszą zająć osoby dorosłe. Kierownik wycieczki zajmuje miejsce obok kierowcy.
- Przejścia w autokarze powinny być wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji (wszystkie bagaże należy ulokować na półkach lub bagażniku autokaru).
- Ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa podróżnych ma przestrzeganie przepisów o czasie pracy kierowcy. W trakcie jazdy należy organizować kilkunastominutowe przerwy na odpoczynek. Postoje te powinny być wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. tj. na oznakowanych parkingach. W przypadku wycieczek wielogodzinnych przerwy należy organizować częściej, a przynajmniej raz zarządzić dłuższą przerwę – około jednej godziny na posiłek.
- Opiekunowie wycieczki są współodpowiedzialni za bezpieczeństwo przewożonych dzieci.